top of page

Żyj zdrowo - to proste

  • Zdjęcie autoraMaria Jagiełło - dietetyk

Dieta odchudzającaDieta odchudzająca

Ludzie z nadwagą lub otyłością starają się odwlec w czasie podjęcie decyzji o „przejściu na dietę”. Dla każdego ten moment kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami, głodówką, restrykcyjnym przestrzeganiem zasad diety-cud. Pocieszeniem jest tylko na ogół krótki czas trwania tej dietetycznej gehenny i wiara w jej zbawczy efekt. I rzeczywiście dość szybko osiągamy szczupłą sylwetkę i cudowne samopoczucie w związku z tym. Poświęcenie odchodzi w niepamięć. Odchudzanie jest proste! Udało się! Wracamy więc do starych nawyków i przyzwyczajeń kulinarnych, bo przecież dieta już zakończona. I nagle czar pryska! Już po kilku dniach na wadze widać różnicę 1kg, ale kto by się nim przejmował. Co innego, gdy po kilku tygodniach waga wraca do stanu sprzed odchudzania, a po pół roku ważymy już więcej niż kiedyś. Myślimy – ta dieta była do niczego, muszę spróbować innej. I tak jeszcze, w zależności od motywacji, 3-4 razy.

Oto klasyczny efekt jo-jo. Pieczątka, którą dostają wszyscy po zakończeniu diet, które znacząco odbiegają od ich codziennego sposobu żywienia.

Moje podstawowe motto dla osób odchudzających się brzmi: nie sztuką jest schudnąć, ale sztuką jest schudnąć i utrzymać wagę. Oto prawdziwe wyzwanie i mądrość odchudzania. Stosowanie diety odchudzającej to czas, kiedy nie tylko tracimy zbędne kilogramy, ale przede wszystkim uczymy się mądrych kulinarnych wyborów. Z tego, co lubimy jeść, wybieramy to, co nie sprzyja tyciu. Z tego, co zaleca zbilansowana dieta odchudzająca wybieramy to, co nam smakuje i nie ma mowy o zmuszaniu się do jedzenia produktów, których nasze kubki smakowe nie tolerują. Należy pamiętać, że mądre żywienie to obowiązek wobec organizmu i przyjemność wobec zmysłów. Dopiero wtedy można mówić o dobrze indywidualnie dobranej i prawidłowo zbilansowanej diecie.

Nie ma innej drogi do szczupłej sylwetki na całe życie, jak przestrzeganie racjonalnego żywienia i aktywność fizyczna na co dzień. Korzystanie z diet-cud i przeróżnych specyfików wspomagających odchudzanie to wybieranie fałszywych skrótów i oszukiwanie samego siebie. Mądre odchudzanie jest proste, ale wymaga zmian w niewłaściwych nawykach żywieniowych bardzo sprzyjających tyciu.

Tekst: Maria Jagiełło – dietetyk Warszawa, dietetyk Łódź

bottom of page