top of page

Żyj zdrowo - to proste

  • Zdjęcie autoraMaria Jagiełło - dietetyk

Dieta po imprezieDieta po imprezie

Jak to się dzieje, że „dzień po” mamy tak paskudny nastrój, ból głowy i żołądka, mdłości, wzmożone pragnienie i ogólnie jesteśmy zmęczeni psychicznie i fizycznie?

Otóż organizm przekształca alkohol w aldehyd octowy, potem kwas octowy i w końcu dwutlenek węgla. To właśnie aldehyd octowy jest podejrzewany o powodowanie większości dolegliwości po spożyciu alkoholu. Wraz z rozkładem etanolu (czystego alkoholu) do aldehydu, rozpoczyna się proces trzeźwienia i dopiero, gdy zniknie on z organizmu, można powiedzieć, że jesteśmy trzeźwi. Ale to często dość długa i nieprzyjemna droga. Można nieco osłabić odczucia po imprezie, jeżeli nie będziemy pić alkoholu na pusty żołądek, a w trakcie picia będziemy spożywać posiłki, nie mieszać alkoholu i popijać często napojem bezalkoholowym.

Po imprezie, przed pójściem spać oraz w nocy warto popijać wodę mineralną. Natomiast rano, po świetnej imprezie pozostał nam kac i setki ponad miarę zjedzonych i wypitych kalorii (sam alkohol to bomba kaloryczna 100 ml wódki to 220 kalorii).

Sposoby na zmniejszenie objawów zatrucia alkoholem – mniej lub bardziej skuteczne:

· Woda z miodem, gdyż cukier w nim zawarty – fruktoza pośrednio wpływa na przemiany alkoholu

· Kawa z sokiem z cytryny

· Woda po kiszonych ogórkach i ogórki kiszone

· Kefir, maślanka, kwaśne mleko

· Kwaśne owoce

· Kąpiel

· Spacer

· Należy dużo pić, nie obciążać żołądka jedzeniem (najlepiej poczekać ze śniadaniem do południa)

· Pić musującą witaminę C

· Należy ograniczyć przez 2-3 dni kalorie i zadbać o dobór produktów, aby wyrównać bilans kaloryczny i uzupełnić utracone witaminy i elektrolity.

Chińczycy znaleźli swój sposób na kaca – zieloną herbatę. Zielona herbata ma właściwości pobudzające, zmniejsza uczucie suchości w ustach i uczucie dyskomfortu przy bólu głowy. Przemycie obrzękniętych powiek świeżo zaparzoną zieloną herbatą znacznie poprawi nasz wygląd, a kompres z herbaty położony na powiekach doraźnie złagodzi dolegliwości po imprezie.


Tekst: Maria Jagiełło – dietetyk Łódź, dietetyk Warszawa

bottom of page