top of page

Żyj zdrowo - to proste

  • Zdjęcie autoraMaria Jagiełło - dietetyk

Oliwa z oliwek - wartość odżywczaWartość odżywcza oliwy z oliwek przedstawia się następująco:


Energia – 828 kcal

Tłuszcz – 92 %

w tym: kwas oleinowy - 70,1 %

kwasy nasycone 14,9 %

kwasy wielonienasycone – 10,6 %

Węglowodany – 0

Białko – 0


Gdyby oliwę z oliwek porównywać z innymi tłuszczami tylko przez pryzmat zawartości poszczególnych kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza wielonienasyconych, to przegrywa nawet z olejem rzepakowym. Jednak fenomen zdrowotności oliwy z oliwek polega przede wszystkim na tym, że zawiera w swoim składzie polifenole - oleocanthal, oleacein i oleuropein, które są bezcenne dla naszego zdrowia. Zapobiegają one powstawaniu wolnych rodników, dzięki temu działają przeciwzapalnie. Dlatego oliwa z oliwek działa przeciwnowotworowo, przeciwmiażdżycowo, reguluje ciśnienie krwi, poziom glukozy oraz lipidów.


Zawartość polifenoli w oliwach jest bardzo różna i zależy od momentu tłoczenia oliwek; im wcześniej są wyciskane kiedy są jeszcze zielone (wrzesień- listopad), tym zawartość przeciwutleniaczy jest wyższa. Z oliwek ciemnych pozyskuje się oliwę znacząco uboższą w polifenole. Stąd wysoka cena oliwy pozyskiwanej z zielonych oliwek, zwanej oliwą polifenolową.


Duża zawartość jednonienasyconego kwasu oleinowego (n-9) i dość niska kwasów wielonienasyconych ma ogromne znaczenie przy wykorzystywaniu oliwy do celów kulinarnych – dzięki temu na oliwie można smażyć. Optymalna temperatura smażenia na oliwie wynosi 180 st. C, a jej punkt dymienia 210 st. C. Oliwa jest tłuszczem bardzo stabilnym w wysokich temperaturach, nie utlenia się, m. in. dzięki zawartości polifenoli.


Jednak oliwa z zielonych oliwek powinna być wykorzystywana przede wszystkim na surowo jako dodatek do potraw na zimno. Jej wysoka cena i silne prozdrowotne właściwości powodują, że należy ją traktować jak lekarstwo, na dodatek bardzo smaczne.


bottom of page