top of page

Żyj zdrowo - to proste

  • Zdjęcie autoraMaria Jagiełło - dietetyk

Rodzaje oliwy z oliwek


Rodzaje oliwy z oliwek - jak ze zrozumieniem czytać etykietę


Jeśli ktoś myśli, że każda oliwa z oliwek jest sobie równa lub, że ma podobną jakość, to jest w wielkim błędzie. Poniżej opisuję najbardziej podstawowe różnice między oliwami, które wpływają nie tylko na jej jakość i smak, ale również na cenę zakupu.


Oliwa extra virgin – najwyższa jakość oliwy. Proces wytwarzania odbywa się wyłącznie mechanicznie bez żadnych środków chemicznych i w temperaturze poniżej 27 st. C. Dodatkowo w tej oliwie może być max 0,8 g wolnego kwasu oleinowego w 100g produktu, czyli jej kwasowość nie może przekroczyć 0,8%.


Oliwa virgin – to oliwa, która w produkcji spełnia normy oliwy extra virgin, ale zawartość wolnego kwasu oleinowego wynosi więcej niż 0,8 g i nie przekracza 2 g na 100g produktu. Ta wyższa kwasowość powoduje, że w oliwie znajduje się znacznie mniej polifenoli odpowiadających za prozdrowotne właściwości oliwy.


Oliwa sansa lub pomace – to najgorsza oliwa, która powstaje z ekstrahowania przy użyciu rozpuszczalnika odrzuconych w pierwszym tłoczeniu resztek i pestek, które co prawda nadają się do spożycia, ale nie są warte swojej i tak niskiej ceny. Ta oliwa to po prostu olej z oliwek bez żadnych prozdrowotnych właściwości przypisywanych oliwie.


Oliwa pure – to oliwa rafinowana. Kiedy w procesie badań laboratoryjnych i organoleptycznych wskazany zostanie zbyt wysoki poziom kwasu oleinowego oliwę poddaje się procesowi rafinacji, który ją oczyszcza, ale niestety pozbawia też części prozdrowotnych substancji.


Oliwa Bio lub Eco – oliwa produkowana z oliwek pochodzących z uprawy bez użycia pestycydów. Dodatkowo większość gospodarstw produkujących taką oliwę nie stosuje sztucznego nawadniania drzew oliwnych, dzięki czemu oliwki mają małą zawartość wody, a dużą zawartość tłuszczu i dużą kondensację polifenoli. Niestety produkcja bez sztucznego nawadniania daje nieporównywalnie mniejszy plon i dlatego taka oliwa będzie bardzo droga.


Najtańszą oliwę można wyprodukować ze spadów i z oliwek przechowywanych nawet tygodniami. Niestety taka oliwa ma bardzo niską jakość, zawiera bardzo dużo kwasu oleinowego (ma wysoką kwasowość) i jest niesmaczna. To niestety tajemnica taniej oliwy z supermarketów.


Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojego tekstu zaczniecie czytać dokładnie etykiety ze zrozumieniem informacji tam umieszczonych. Smak i jakość oliwy z supermarketów nie ma nic wspólnego z płynnym złotem, jakim jest wytłoczona na zimno oliwa extra virgin z jesiennych zbiorów. Nie dajcie się nabijać w butelkę:)


Tekst: Maria Jagiełło – dietetyk Warszawa, dietetyk Łódź

bottom of page